Samá voda

B. Smetana: Vltava

C. Debussy: Moře

Znáte hymnu Státu Izrael? Díky YouTube si ji dnes může každý poslechnout, aby při tom zjistil, že hebrejský text Hatikvan (Naděje) je zpíván na melodii, jež je téměř totožná s českou lidovou písní Kočka leze dírou. Asi již tušíte, že zní stejně jako úvod Smetanovy symfonické básně Vltava.

Autorem izraelské hymny je Samuel Cohen. Složil ji v roce 1888, zatímco Bedřich Smetana zkomponoval symfonickou báseň Vltava o celé desetiletí dříve. Těžko říci, jestli S. Cohen slyšel Smetanovu Vltavu nebo píseň Kočka leze dírou, pes oknem. Je pravděpodobné, že neznal ani jednu z výše jmenovaných skladeb, neboť stejný melodický motiv prý byl použit poprvé snad již v době renesance a od té doby ještě několikrát.

My jsme poslech slavné symfonické básně zahájili společným KAP a ŠPLOUCH za doprovodu Studentského symfonického orchestru. Pánové Petr Kadlec a Marko Ivanović nás postupně provedli od pramene až po soutok Vltavy s Labem.

Druhou skladbou bylo slavné Debussyho Moře. Od dramaturgie České filharmonie to byl dost odvážný počin, což se potvrdilo během prvních taktů impresionistického opusu. Mladší žáci pražských škol nejprve polevili v koncentraci a zanedlouho ztratili i zájem o Debussyho. Od východu slunce nad Atlantikem až po rozbouřený oceán nás vyrušovali a obtěžovali svou nekázní. Snad budeme mít při dalším koncertu větší štěstí na sousedy v hledišti.

Studenti GTS a Mgr. Marie Poláková